Prostownik samochodowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Większość kierowców spotkała się z sytuacją, gdy przekręcenie kluczyka w stacyjce nie wywołuje reakcji silnika. Najczęstsza przyczyna awarii unieruchamiającej auto to niesprawny akumulator. Jak wszyscy wiemy, silnik samochodu czerpie energię elektryczną z akumulatora. Jest to w gruncie rzeczy jedna wielka bateria, bez której pojazd nie będzie w stanie ruszyć. Zdarzają się sytuacje, w których akumulator się całkowicie rozładowuje. Taką awarię powodują skrajnie niskie temperatury, czy też pozostawienie przez dłuższy czas włączonych świateł lub radia. Co wtedy zrobić? Jeśli posiadamy prostownik to bez problemu możemy samodzielnie naładować rozładowany akumulator bez interwencji mechanika.
Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując prostownik samochodowy?
Biorąc pod uwagę budowę prostowników, można je podzielić na prostowniki standardowe, mikroprocesorowe i trakcyjne.
Prostowniki standardowe są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Ich działanie opiera się na zastosowaniu transformatora bez dodatkowych rozwiązań elektronicznych. Są one polecane do samochodów osobowych lub do zastosowań domowych.
Prostowniki mikroprocesorowe są urządzeniami o wiele bardziej zaawansowanymi, ponieważ ich działaniem kieruje mikroprocesor. Dzięki temu ładowanie akumulatora jest w pełni bezpieczne.
Prostowniki mikroprocesorowe mają szereg właściwości, które odróżniają je od prostowników standardowych, w tym:
- akumulator może zostać naładowany bez konieczności jego odłączania od instalacji samochodu,
- ładowanie kończy się automatycznie w momencie pełnego naładowania akumulatora,
- prostownik wyposażony jest w zabezpieczeni chroniące go przed uszkodzeniami, które mogłyby być spowodowane błędnym podłączeniem krokodylków do akumulatora.
Z kolei, prostowniki trakcyjne to urządzenia przystosowane już wyłącznie do ładowania dużych akumulatorów różnego rodzaju urządzeń elektrycznych, np. elektryczne auto, wózki widłowe.
Inna klasyfikacja prostowników opiera się o rodzaj akumulatorów, do których są przeznaczone. Wyróżniamy według niej prostowniki do akumulatorów kwasowo-ołowiowych i żelowych.
Przy zakupie prostownika istotne jest zwrócenie uwagi na jego parametry takie jak: prąd ładowania szczytowy, prąd ładowania skuteczny, napięcie wyjściowe, napięcie zasilające, rodzaj akumulatora do którego jest przeznaczony, ciężar i wymiary.
Prąd ładowania szczytowy i skuteczny podawany jest w amperach. Pierwszy jest z reguły wyższy od drugiego. Wybierając prostownik musimy zwrócić uwagę na prąd ładowania skuteczny, który powinien wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora. Zatem jeśli pojemność naszego akumulatora wynosi 40 AH, to optymalny prąd ładowania prostownika powinien wynosić 4 A.
Napięcie wyjściowe
Podawane jest w woltach. Musi być równe napięciu akumulatora. I tak, jeśli masz akumulator 12 V, będziesz potrzebować 12-woltowego prostownika. Przy czym wartość 12 V jest dość umowna, ponieważ ładowanie odbywa się prądem o napięciu nieco wyższym – od 13 do 16 V. W motocyklach z reguły znajdują się baterie 6-woltowe, zatem do naładowania akumulatora motocyklowego potrzebny jest prostownik 6-woltowy. Ciągniki rolnicze, ciężarówki najczęściej wyposażane są w baterie 24-woltowe. W tym wypadku należy szukać prostownika o napięciu wyjściowym 24 V. Na rynku dostępne są prostowniki przystosowane do ładowania akumulatorów o różnym napięciu: np. 6V/12V lub 12V/24V.
Prostownik może być wyposażony w różnego rodzaju wskaźniki: wyświetlacz LCD (pozwala śledzić aktualne napięcie ładowania, prąd ładowania, pojemność i poziom naładowania akumulatora), amperomierz/woltomierz (wskazuje aktualny prąd ładowania lub napięcie ładowania) oraz diody (wskazują poziom naładowania akumulatora).
Oprócz tego, prostownik może być wyposażony w szereg funkcji dodatkowych, które sprawiają, że jest bezpieczny w zastosowaniu.
Zalicza się do nich m.in.:
możliwość bezpiecznego ładowania akumulatora bez konieczności jego odłączania od instalacji elektrycznej samochodu, stabilizacja prądu lub napięcia ładowania, możliwość ładowania różnych rodzajów akumulatorów, jednokrotna faza gazowania akumulatora w celu wymieszania się elektrolitu, stopniowe narastanie prądu ładowania (soft-start), automatyczne odsiarczanie akumulatora, automatyczne odłączanie ładowania po wykryciu rzeczywistego stanu końca ładowania, ponowne włączenie ładowania, po wykryciu spadku napięcia na ładowanym akumulatorze, automatyczna regulacja prądu ładowania podczas stabilizacji napięcia akumulatora, zabezpieczenia termiczne, wymuszone chłodzenie prostownika, odporność na zwarcia i zamianę polaryzacji, realizacja pracy buforowej, funkcja BOOST, inaczej szybkie ładowanie oraz funkcja rozruchu.
Czy prostownik może ładować różne typy akumulatorów?
Jeśli chcesz zakupić uniwersalny prostownik, który będzie w stanie ładować różne rodzaje baterii w pojazdach, powinieneś wybrać prostownik mikroprocesorowy, który ładuje zarówno akumulatory o budowie kwasowo-ołowiowej, jak i żelowe. Prostowniki standardowe nie dają niestety takiej możliwości. Jeśli posiadamy ten sam rodzaj akumulatorów w naszych pojazdach, wystarczy zaopatrzyć się w standardowy prostownik, który na pewno będzie tańszy od mikroprocesorowego. Należy się jednak upewnić, czy można go przełączać z 12 V na 6 V oraz czy prąd ładowania odpowiada pojemności posiadanych baterii.
Wybór właściwego prostownika do akumulatora bynajmniej nie jest prosty i oczywisty, bowiem na rynku istnieje wiele różnych rodzajów akumulatorów, do których automatycznie należy wybrać nieco inny prostownik. Warto więc wiedzieć, jakie parametry brać w takim momencie pod uwagę, aby przy zakupie urządzenia nie popełnić błędu. Niniejszy poradnik na pewno będzie pomocny dla wszystkich osób, przymierzających się do zakupu prostownika do akumulatora.
Jeśli dobieramy prostownik do własnego akumulatora samochodowego powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest on idealnie dopasowany do parametrów posiadanego akumulatora, długości gwarancji, jaką daje producent itp. Ważne są takie cechy prostownika jak: jakość wykonania, opinia rynkowa, czy też renoma. Przed zakupem wybranego modelu i marki prostownika można sprawdzić stronę producenta, poczytać opinie na jego temat na forach internetowych, czy też zasięgnąć porady wykwalifikowanego sprzedawcy.