Namiot dachowy samochodowy Wild Land Voyager PRO 140 2-osobowy
- Dla tych, którzy cenią wytrzymałość, design i wygodę użytkowania.
Namiot dachowy Wild Land Voyager PRO 140
Dla tych, którzy cenią wytrzymałość, design i wygodę użytkowania.
Wakacyjna przygoda, czy wolny weekend z dala od codziennego stresu? Teraz będą one na wyciągnięcie ręki! Po prostu wsiadasz w samochód i na dachu zabierasz ze sobą wygodny w użyciu i bardzo funkcjonalny namiot! Dzięki niemu nie musisz martwić się o brak wolnych miejsc w hotelu czy rozbijanie obozu w środku nocy!
Namiot w twardej aluminiowej obudowie, cichy, wygodny, idealny na każde nawet małe auto oraz pakę pick-up'ów "europejskich". Idealny dla 2 osób, kompaktowy po złożeniu, a jednocześnie przestronny i komfortowy w środku namiot dachowy Voyager PRO 140!
Namiot oferuje powierzchnię spania 230x132 cm, a złożony ma tylko 147x126 cm i wysokość zaledwie 29 cm, mniej niż box dachowy.
Górna cześć namiotu, jak i cała konstrukcja wykonana jest aluminium. Na pokrywie mamy rowki T z możliwością montażu ewentualnych akcesoriów. Kołnierz jest wykonany z materiału kordury, aby w momencie zamknięcia wilgotnego czy mokrego namiotu materiał nam się nie zapacał w środku, aby był dostęp powietrza. Podłoga jest pełna.
Namiot rozkłada się i składa w niespełna minutę, za pomocą kilku prostych ruchów.
Zestaw zawiera także teleskopową, aluminiową drabinkę w kolorze czarnym o udźwigu do 150 kg.
Drabinka jest demontowalna i po złożeniu namiotu możemy ją włożyć do środka namiotu lub do samochodu.
Aerodynamiczny kształt
Obudowa namiotu ma aerodynamiczny kształt, co minimalizuje hałas wewnątrz samochodu podczas jazdy. Taka aerodynamiczna konstrukcja pozwoli ci zapomnieć o tym, że masz ją na dachu bez względu na to, czy Twój samochód jest duży czy mały.
W podstawę namiotu wbudowane są szyny, do których doczepiane są klamry mocujące namiot do bagażnika na dachu samochodu.
Dodatkowe otwory wentylacyjne
W namiocie zadbano o odpowiednią cyrkulację powietrza, dodatkowe otwory wentylacyjne zapobiegają kondensacji pary nawet przy dużych różnicach temperatur. Elementem wpływającym również na oddychalność namiotu oraz podwyższającym komfort termiczny jest górna część namiotu wykonana z docieplonego materiału. Dzięki takiemu rozwiązaniu namiot nie nagrzewa się nadmiernie w upalne dni i odpowiednio nie wychładza się tak szybko przy niższych temperaturach. Mniejsza różnica temperatur to mniejsza kondensacja.
W namiocie zadbano również o odpowiednią cyrkulację powietrza. Dodatkowy otwór wentylacyjny zapobiega kondensacji pary niezależnie od klimatu, w którym podróżujemy i różnicy temperatur.
Oświetlenie LED
W środku znajdziemy różnej wielkości kieszenie na podręczne przedmioty oraz oświetlenie LED, w postaci elastycznej listwy zakończonej wyjściem USB.
Wyjście USB pozwala podłączyć listwę do każdego powerbank'a.
Zaprojektowany na każdą pogodę
Co ważne w trakcie deszczu okna możemy zamknąć i nie bać się, iż woda dostanie się do środka.
Szwy są klejone a zamek poszycia namiotu przesunięty względem moskitiery. Dzięki temu woda nie dostaje się do środku namiotu, a specjalnie zaprojektowany tropik odprowadza krople po zewnętrznych ściankach, niczym rynna.
Pełen tropik uszyto z materiału WL-tech o wodoodporność nawet do PU 12000mm. Ten opatentowany przez Wild Land materiał ma wysokie parametry oddychalności, jest odporny na uszkodzenia i odkształcenia. Zapewnia także zaciemnienie wewnątrz namiotu, abyśmy mogli się wyspać kiedy słońce wschodzi wcześnie rano.
Panoramiczne widoki
Z każdej strony namiotu mamy 3-warstwowe okna pozwalające cieszyć się niesamowitym widokiem.
3 warstwy - materiał główny namiotu, moskitierę oraz przeźroczysty materiału w tropiku zapewniają komfort użytkowania podczas silnego wiatru, przy intensywnych opadach deszczu i śniegu.
Każdą z warstw możemy rozpiąć w zależności od naszych potrzeb oraz pogody.
Łatwość w użytkowaniu
Dodatkowe kieszenie wewnętrzne na drobiazgi zostały umieszczone w dolnej części namiotu.
Każdy z elementów namiotu jest w pełni demontowalny. Po sezonie może wyprać poszycie materaca czy zaimpregnować materiał.
Do namiotu dostępne są również dodatkowe akcesoria (do kupienia na innych aukcjach) - dedykowane ocieplenie, zadaszenie w formie przedsionka uniwersalnego czy markizy, również aneks.
Dane techniczne namiotu Voyager PRO 140:
- Wymiary po rozłożeniu: 132x230x110 cm
- Wymiary po złożeniu: 147x126x29 cm
- Waga: 53 kg + 7 kg drabinka
- Ilość osób: 2 osoby
- Max dopuszczalna waga: 300 kg
- Materiał podstawowy: 450D Rip-Stop Poly-Oxford P/U 2000mm, górna część namiotu thermal fabric 200g/m2 (dla lepszego komfortu termicznego)
- Tropik: opatentowany materiał WL-tech fabric P/U do 12000mm
- Materac: 5 cm piankowy o dużej gęstości
- Podłoga: pełna fiberglass honeycomb
- Rama: Aluminium
W komplecie:
- drabinka
- materac
- 2 kieszenie na buty
- wewnętrze oświetlenie w postaci listwy LED z końcówką USB regulacją natężenia światła i włącznikiem
- zestaw 2 relingów montowanych na dachu namiotu
- komplet uchwytów montażowych
- instrukcja obsługi
Często zadawane pytania:
Czy waga osób znajdujących się w namiocie na dachu samochodu ma wpływ na limit obciążenia dachu pojazdu?
Po pierwsze należy pamiętać, że każdy z oferowanych przez nas namiotów dachowych mocowany jest do belek poprzecznych, które przymocowane są do stalowej ramy samochodu. To sprawia, że namiot nie leży bezpośrednio na dachu.
Dodatkowo, maksymalne dopuszczalne obciążenie dachu podane w instrukcji pojazdu, czy belek dachowych odnosi się jedynie do obciążeń dynamicznych, nie do obciążeń statycznych.
Jaka jest różnica między obciążeniami statycznymi a dynamicznymi?
Obciążenie dynamiczne odnosi się do maksymalnej dopuszczalnej masy, jaka może zostać umieszczona na dachu, gdy pojazd jest w ruchu. Obciążenia statyczne występują gdy pojazd jest nieruchomy. Warto zauważyć, że w rzeczywistości pojazd może przyjmować znacznie większe obciążenia statyczne niż dynamiczne.
Przyczyną takiej różnicy jest to, że podczas ruchu pojazd skręca, przyspiesza i hamuje - wszystkie te czynności wywierają dodatkowe siły boczne na górną część pojazdu i mogą powodować jego niestabilność podczas jazdy.
Gdy samochód jest nieruchomy, jedynie siła skierowana w dół jest wywierana bezpośrednio na stalową ramę. Ramy samochodowe zaprojektowane są w taki sposób, żeby wytrzymać siłę wystarczająco dużą, żeby ochronić osoby znajdujące się w pojeździe w przypadku zderzenia, a także przejmować siłę pokonywania nierówności i zmian nachylenia drogi gdy wjedzie się w nie z dużą prędkością.
Innymi słowy, gdy pojazd jest nieruchomy, jego stalowa rama może z łatwością udźwignąć ciężar namiotu, a także dwóch-trzech osób dorosłych. Można przyjąć, że większość pojazdów może unieść ponad 500 kg.